گروه صنعتی آریا اطلس سورین

شماره تماس ما:

026-34717642

آدرس ما:

کرج| کمالشهر ظفر14

ایمیل ما:

omidi.atlassorin@gmail.com

تابلو توزیع برق

تابلو توزیع برق اصلی از جمله تجهیزات مهم و کاربردی در زمینه برق صنعتی است که در ساختار آن از اجزایی مانند: کلیدها (کلید کمپکت، کلید حرارتی، کلید چاقویی، کلید هیدرولیک) و فیوز به منظور توزیع و انشعاب برق از تابلو اصلی به سایر بخش ها استفاده می شود.

تابلو توزیع برق چیست و چه کارایی دارد؟

محل نصب تابلو توزیع برق اصلی یا MDP در پست برق است و بلافاصله به قسمت فشار ضعیف ترانسفورماتور قدرت وصل شده و دارای کلید اصلی کل مجموعه هست و وظیفه توزیع و کنترل برق کل سیستم را به عهده دارد.

همچنین تابلو توزیع برق منبع تغذیه را به مدارهای فرعی برساند واحدهای توزیع قرار دارد که هربخش وظیفه خاصی را انجام می دهد. این تابلو توزیع برق ها در سیستم های کرمایشی، شرکت های تولیدی و صنعتی و بالابرها بیشترین کاربر را دارند. همچنین در پروژه های ویژه از تابلو یونیورسال و تابلو توزیع عملکردی که دو نوع مهم تابلو توزیع برق هستند.

طراحی تابلو توزیع برق

دو نقشه در ساخت تابلو توزیع برق اصلی طراحی می شود که شامل رابزر دیافراگم و نقشه داخل تابلو است. در نقشه اول مکان تابلو مشخص شده و در دومی خطوط، فیوز و کلیدها تعیین می شود.

برای طراحی تابلو توزیع برق باید جنبه های ایمنی را در مراحل، تولید، جانمایی نصب و بهره برداری مورد توجه قرار دارد. مسائل ایمنی باید طبق نشریه سازمان برنامه و بوجه رعایت شود . رنگ آمیزی شین ها ( شمش های مسی) توسط رنگ نسوز یا عایق مخصوص حرارتی انجام گیرد.

همچنین باید کلید ورودی از نوع اتوماتیک باشد و در مواقعی که کلید و فیوز جداگانه به کار می رود بایستی کلید را قبل از فیوزها نصب کرد تا با خاموش شدن کلید به طور همزمان فیوزها نیز قطع گردد. برای سیم کشی داخل تابلو باید از شمش و سیم های مسی تک لا با عایق حداقل 1000 ولت با مقطع مناسب استفاده کرد.

در طراحی تابلو توزیع برق اصلی حداکثر ارتفاع دسته  کلید تابلو نباید بیشتر از 175 سانتی متر لحاظ گردد و بخش میانی 160 سانتی متر از سطح زمین فاصله داشته باشد. برای ایجاد روشنایی از سیم 1/5 را با کلید مینیاتوری 10 آمپر به کار می رود و برای پریز از سیم 2/5 با کلید مینیاتوری 16 آمپر استفاده می شود در نهایت محاسبه کابل باید از طریق سطح مقطع انجام شود

نقشه تابلو توزیع برق

نقشه تابلو توزیع برق را در شمای فنی رسم کرد و برای تکمیل شدن اطلاعات نقشه بایستی در کنار هر عنصر مدار علائم و ارقام مورد نیاز درج گردد. در طراحی نقشه تابلو یک یا چند خط به عنوان رزرو برای مواقعی که یکی از خطوط دچار خرابی می شود یا به مصرف کننده جدیدی نیاز است، در نظر گرفته می شود.

برای محافظت از تابلو برق باید بین قسمت های متحرک و تابت تابلو برق سیم بافته شده نرم به عنوان سیم اتصال به زمین با مقطع زیاد استفاده شود.

تفاوت تابلو توزیع برق اصلی با فرعی چیست؟

 

تابلو توزیع برق فرعی از تابلو توزیع برق اصلی و نیمه اصلی تغذیه می کند و در مواردی چون روشنایی موتورخانه به منظور توزیع و کنترل سیستم برق کاربرد دارد این تابلو برق به دو نوع تابلوی فرعی تجهیزات و تاسیسات  و تابلوی فرعی روشنایی دسته بندی می شود. اما تابلو توزیع برق کنترل به صورت محفظه ای است که تابلو برق اصلی مجموعه بوده و کنترل برق ورودی و توزیع اصلی برق از وظایف آن است.

گروه صنعتی آریا اطلس سورین
آدرس ما:

کرج | کمالشهر ظفر14

شماره تماس ما:

026-34717642

ایمیل ما:

email@yoursite.com